Wydarzenia

Wydarzenie z projektu Zdolni z Pomorza

 


**********

Powiatowa Inauguracja Projektu „Zdolni z Pomorza – Powiat Wejherowski” – 25.01.2018 r

Dnia 25 stycznia 2018 r. godz. 14.00 w auli Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Wejherowie, odbyła się Powiatowa Inauguracja Projektu „Zdolni z Pomorza – Powiat Wejherowski” dla nowo przyjętych do projektu uczniów.

Gospodarzem spotkania była Pani Starosta Gabriela Lisius. Na spotkaniu zostały przedstawione działania wspierające uczniów wybitnie uzdolnionych w kierunkach matematyki, fizyki i informatyki, biologii, chemii i kompetencji społecznych realizowane w projekcie „Zdolni z Pomorza – powiat wejherowski” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa pomorskiego na lata 2014-2020.

Po przywitaniu zaproszonych gości przez Koordynatora Projektu – Krystynę Redlicką, głos zabrała Starosta Gabriela Lisius. Następnie Beata Graczyk – Zając, opiekun pedagogiczno – metodyczny, przeprowadziła krótki wykład dla rodziców „Jak motywować zdolne dziecko”. Najważniejszą częścią uroczystości było wręczenie listów gratulacyjnych nowym uczestnikom Projektu.

Ostatnim punktem była prezentacja wybranych projektów kwalifikacyjnych. Amelia Nowakowska zaprezentowała projekt z zakresu chemii na temat „Moje energetyczne śniadanie”. Jako drugi pokazano projekt z zakresu kompetencji społecznych – film zrealizowany przez Karolinę Potrzebską o tytule „Przemiana”.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, szczególnie uczniom i ich rodzicom.


 

**********

Wykład prof. Bogusława Pranszke

 

W piątek 24 listopada 2017 r. o godz. 10:00 w auli naszej szkoły odbyły się wykłady prof. Bogusława Pranszke.
Wykłady zostały zorganizowane w ramach projektu “Zdolni z Pomorza”.

Tematem wykładów były:

1. Fale grawitacyjne.

2. Fizyka podróży do gwiazd.
Młodzież po raz kolejny przyjęła Pana profesora z wielkim entuzjazmem.

Nietuzinkowy sposób omawiania zagadnień i wielorakość problemu stał się niezwykłą przygoda nawet dla tych mniej zainteresowanych fizyką. Czekamy na kolejne spotkania. Najbliższe odbędzie się 11 grudnia 2017 o godz. 17 w Akademii Morskiej w Gdyni.

Tematem będą “Katastrofy– subiektywny wybór czynników, zjawisk mogących doprowadzić do zagłady ludzkości (kosmiczna kolizja, wulkany, zmiany klimatyczne, supernowe, sztuczna inteligencja, kosmici, biologia itd.)

Serdecznie zapraszamy!

 

Beata Graczyk-Zając i Emilia Richert

  


 

**********

Gala laureatów projektu „Zdolni z Pomorza” – 21 czerwca 2017 r.

 

Za nami uroczysta Gala laureatów projektu „Zdolni z Pomorza”. Serdecznie dziękujemy wszystkim obecnym oraz gratulujemy wyróżnionym uczestnikom Projektu: Marcie Muchewicz, Julii Wendt, Magdzie Wodniczak, Szymonowi Skiba oraz Krzysztofowi Butowskiemu. W Lidze Zadaniowej odniosły również sukces osoby z powiatu wejherowskiego, spoza projektu – Mateusz Duszyński oraz Aleksandra Warzocha.

Gala stanowiła jednocześnie podsumowanie kończącego się roku szkolnego 2016/2017. Cieszymy się, że braliście udział w zajęciach, z zainteresowaniem podejmowaliście się nowych form aktywności. Życzymy Wam udanego i zasłużonego odpoczynku – szykujcie się na kolejny rok, który na pewno będzie znowu pełen możliwości 🙂

 

Beata Graczyk-Zając i Emilia Richert

 

 


 **********

Relacja z wycieczki do EWŻ w Czymanowie – 21 czerwca 2017 r.

 

W dniu 21 czerwca 18 uczniów szkół gimnazjalnych uczestniczący w Projekcie „Zdolni z Pomorza” wybrało się na wycieczkę do Elektrowni Wodnej Żarnowiec w Czymanowie. Program obejmował zwiedzanie elektrowni i górnego zbiornika wodnego.

EW Żarnowiec to największa elektrownia wodna w Polsce, generująca blisko 800 MW mocy, która ma strategiczne znaczenie dla polskiej energetyki. Czerpie wodę ze zbiornika sztucznego, w który tą samą wodę musi wpompować i to zużywając więcej energii elektrycznej niż uzyskuje się z powrotem. To właśnie od Zbiornika Górnego rozpoczęliśmy zwiedzanie. Wyobraźcie sobie, aby lepiej uzmysłowić sobie jego wielkość, że na jego dnie można by pomieścić 130 boisk piłkarskich. Uzupełnienie wody w Zbiorniku Górnym wymaga pracy wszystkich hydrozespołów z pełną mocą przez 6 godzin. Nam zwiedzanie zajęło 4 godziny. Pierwsze chwile były bardzo wietrzne!

Rolę naszego przewodnika po Elektrowni, przyjął niezwykle doświadczony i przemiły Przewodnik, który związany jest z EWŻ od ponad 10 lat. W bardzo przystępny i ciekawy sposób opowiadał nie tylko o czterech rurociągach, ale także o komputerowym systemie sterowania i tym co znajduje się w hali maszyn. Podczas zwiedzania zajrzeliśmy też kilka pięter pod ziemię, gdzie znajduje się układ hydrauliczny turbiny, łożysko. W hali maszynowej podziwialiśmy 4 ogromne generatory będące sercem Elektrowni. Są to maszyny odwracalne typu Francis. Zeszliśmy również do najniższego punktu Elektrowni, leżącego 26,5 m poniżej poziomu morza (później trzeba było niestety wspiąć się tymi schodami na górę).

W strefie magazynowej zobaczyliśmy wirnik turbiny o 6-metrowej średnicy, na co dzień niedostępny dla oczu ciekawskich. Oczywiście musieliśmy zajrzeć także do nastawni, skąd całość pracy Elektrowni jest sterowana, diagnozowana i kontrolowana.

Wycieczkę zakończył spacer przy Zbiorniku Dolnym, czyli nad jeziorem Żarnowieckim.
Mogliśmy tam w obecności transformatorów blokowych, poczuć, usłyszeć i niemalże… zobaczyć prąd. Nie zabrakło pozytywnych emocji i mnóstwa wrażeń wzrokowych. Elektrownia naprawdę robi mega wrażenie! 🙂

Dzięki uprzejmości naszego Kierowcy autobusu (który również okazał się niezwykłym przewodnikiem), na zakończenie podziwialiśmy “pomnik” niewybudowanej elektrowni jądrowej. Widzieliśmy tam ruiny, wymarłe miasteczko. Kiedyś w tym miejscu była szansa na realne zaistnienie “atomówki” w Polsce.

Relację przygotowała p. Katarzyna Konecko

 

 


 **********

Uroczysta Inauguracja Projektu „Zdolni z Pomorza – powiat wejherowski”.

 

W dniu 13 stycznia 2017 r. w Starostwie Powiatowym w Wejherowie odbyła się uroczysta inauguracja projektu „Zdolni z Pomorza – powiat wejherowski”. Na spotkanie z władzami naszego powiatu oraz zaproszonymi gośćmi przybyli waz z rodzicami uczniowie, którzy w drodze kilkuetapowego procesu rekrutacji zakwalifikowali się do udziału w Projekcie. O godzinie 13:00 odbyło się spotkanie z uczniami szkół gimnazjalnych, a o godzinie 14:00 z uczniami szkół ponadgimnazjalnych.

Uroczystość otworzyła Starosta Wejherowski Gabriela Lisius, która serdecznie powitała wszystkich uczniów i ich rodziców oraz oficjalnie ogłosiła rozpoczęcie projektu. Następnie głos zabrali przedstawiciel Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku Dorota Januszewska-Babińska oraz członek Zarządu Powiatu Wojciech Rybakowski. Koordynatorem projektu jest dyrektor Powiatowego Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Wejherowie Krystyna Redlicka, która przedstawiła wszystkie istotne informacje na temat założeń i sposobów jego realizacji. Każdy z obecnych uczestników projektu otrzymał z rąk Starosty Powiatu Gabrieli Lisius list gratulacyjny. Dodatkowo uroczystość uświetnił koncert akordeonowy w wykonaniu Radosława Milewskiego – uczestniczącego w projekcie ucznia szkoły ponadgimnazjalnej.

W ramach projektu  wsparcie otrzymują uczniowie o szczególnych predyspozycjach w zakresie matematyki, fizyki i informatyki, a od przyszłego roku szkolnego również w zakresie biologii, chemii oraz kompetencji społecznych.